Skip to main content

Kredyt na kupno mieszkania od dewelopera można pozyskać na dwa sposoby: samodzielnie lub przy wsparciu eksperta. Kupując mieszkanie w Echo Investment nie musisz samodzielnie zbierać i analizować ofert kredytów hipotecznych czy walczyć z bankowymi procedurami. Ekspert finansowy bezpłatnie wesprze Cię podczas całego procesu. Przedstawi Ci nawet 12 ofert z różnych banków, pomoże wybrać tę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb oraz możliwości, przygotuje dokumenty, pomoże wypełnić formalności. 

Poniżej omawiamy sześć kroków do zdobycia kredytu na wymarzone mieszkanie – podpowiadamy jak zrobić to komfortowo, bezpiecznie i szybko.

Poznaj 6 kroków do kredytu

Spotkanie z ekspertem finansowym

Ekspert finansowy jest osobą, która obiektywnie przedstawi Ci możliwości kredytowe i będzie reprezentować Cię przez cały proces przyznawania kredytu. Podczas pierwszego spotkania ekspert dokładnie zbada Twoje możliwości i potrzeby kredytowe. Przedstawi Ci oferty dopasowane do Twoich potrzeb i powie jakie dokumenty będziesz musiał przedstawić bankowi wraz z wnioskiem kredytowym. Za każdym razem, gdy kwestie finansowe będą wymagały interwencji, możesz liczyć na pomoc eksperta, który doskonale będzie znał Twój przypadek i sytuację.

Rozpoczęcie poszukiwania mieszkania od spotkania się z ekspertem finansowym to bardzo dobry pomysł. Gdy ekspert zbada Twoją zdolność kredytową i wskaże wysokość możliwych do udzielenia kredytów, będziesz wiedzieć jakim budżetem na zakup mieszkania dysponujesz, a to z kolei pozwoli Ci precyzyjniej określić swoje preferencje np. odnośnie lokalizacji, metrażu czy ceny lokalu. Do wyboru masz ekspertów naszych firm partnerskich: Expander lub Notus. Kontakt do nich otrzymasz w Biurze Sprzedaży Echo Investment. 

 

Wstępna weryfikacja i złożenie wniosku kredytowego

Jeśli znalazłeś mieszkanie, którego warunki Ci odpowiadają, a cena mieści się w zdolności kredytowej wyliczonej przez eksperta, możesz przejść do kolejnego kroku. Na podstawie umowy rezerwacyjnej (lub umowy deweloperskiej) oraz Twojego oświadczenia, bank dokonuje weryfikacji Twojej zdolności kredytowej. Na tej podstawie wydaje wstępną decyzję kredytową. Gdy jest ona pozytywna, otwiera to drogę do złożenia wniosku kredytowego. Na tym etapie będziesz już potrzebować podpisanej umowy deweloperskiej oraz kompletu dokumentów wymaganych przez bank, które pomoże Ci zebrać Twój ekspert. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu, ponieważ banki nie procedują niekompletnych wniosków kredytowych.

Proces weryfikowania dokumentacji kredytowej przez Bank

Proces weryfikowania dokumentacji kredytowej w zależności od banku trwa od 3 do 20 dni. Podczas tego okresu bank sprawdza Twoją historię kredytową, weryfikuje dokumenty dochodowe oraz sprawdza, czy będziesz w stanie obsługiwać terminowo kredyt. Dobra informacja jest taka, że zazwyczaj krok ten odbywa się bez Twojego udziału. Czasem bank może Cię poprosić o dodatkowe dokumenty lub wyjaśnienie złożonych informacji. Etap ten kończy się przygotowaniem decyzji kredytowej.

Chociaż wśród klientów banków proces weryfikowania dokumentacji kredytowej wywołuje zwykle sporo stresu, w przypadku współpracy z naszym ekspertem możesz spać spokojnie. On sam sprawdzi Twoje finansowe możliwości, zanim dobierze do nich kredyt, więc weryfikacja przez bank jest zazwyczaj tylko konieczną formalnością.

  Decyzja kredytowa Banku

Decyzja kredytowa to dokument, w którym bank informuje Cię czy otrzymasz kredyt hipoteczny o który wnioskujesz. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, decyzja kredytowa zawiera informacje o:

  • wysokości przyznanego kredytu,
  • okresie spłaty
  • kosztach kredytu (prowizja, marża, opłaty okołokredytowe itp.).

Dodatkowo w decyzji kredytowej mogą być opisane warunki, jakie musimy spełnić, aby uzyskać kredyt. Należy bardzo dokładnie zapoznać się z treścią decyzji kredytowej i w przypadku wątpliwości zapytać eksperta finansowego. Język umów bankowych może wydawać się skomplikowany, jednak w razie potrzeby nasz ekspert finansowy wyjaśni Ci to w przystępny sposób. Ostrzeże Cię także, jeśli bank postanowi wprowadzić do umowy niekorzystne dla Ciebie zapisy i wyjaśni ich ewentualne konsekwencje.

Podpisanie umowy kredytowej

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji czeka Cię podpisanie umowy kredytowej. Możesz to zrobić w jednym z bankowych oddziałów lub (coraz częściej) we własnym domu. Upewnij się, czy w Twoim banku masz taką możliwość i w jaki sposób z niej skorzystać – niektóre umowy można podpisywać po zweryfikowaniu tożsamości przez kuriera (na podstawie dowodu osobistego), inne wymagają internetowego profilu zaufanego lub przelewu weryfikacyjnego.

Pamiętaj, że w przypadku ubiegania się o kredyt na kupno mieszkania od dewelopera, ubiegasz się o kredyt budowlano-hipoteczny. Jest on specyficznym rodzajem kredytu hipotecznego, ponieważ służy opłaceniu nieruchomości, która faktycznie jeszcze nie istnieje.

Zwróć też uwagę na:

  • sposób oprocentowania (stałe lub zmienne stopy procentowe)
  • sposób spłaty kredytu (raty stałe lub malejące)

We wszelkich dylematach związanych z wyborem sposobu spłaty, oprocentowania czy waluty kredytu – pomóc może Ci nasz ekspert.

Uruchomienie kredytu

Po podpisaniu umowy kredytowej należy wypełnić w banku dyspozycję uruchomienia kredytu. Kredyt uruchamiany jest zgodnie z terminem zapisanym w naszej umowie deweloperskiej. W przypadku kredytów budowano-hipotecznych, banki zazwyczaj przelewają środki w transzach zgodnych z planem realizowania inwestycji przez dewelopera, a nie od razu w całą kwotę. To pewnego rodzaju zabezpieczenie banku, ponieważ kredyty budowlano-hipoteczne są produktem bankowym o stosunkowo wysokim ryzyku (pojawiającym się, jeśli w trakcie budowy zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności).

Pamiętaj, że odsetki naliczane są od już przekazanej deweloperowi przez bank kwoty, a nie od razu od całej sumy kredytu (chyba że zostanie ona wypłacona jednorazowo).

Uruchomienie kredytu jest ostatnim krokiem w procesie pozyskiwania finansowania na zakup lokalu. Teraz już pozostaje tylko czekać na realizację inwestycji i odbiór kluczy od mieszkania. W międzyczasie pomyśl także o tym, jak chciałbyś wykończyć swoje nowe lokum. Wykończenie średniej wielkości lokalu to wydatek na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli Twoje oszczędności są w tej chwili niewystarczające, pomożemy Ci uzyskać środki na wymarzone wnętrze Twojego mieszkania! Realizując przy naszej pomocy wykończenie mieszkania i jego pełne finansowanie, oszczędzasz czas i nerwy.

 

Teraz już pozostaje czekać na wymarzone mieszkanie, a w międzyczasie możemy pomyśleć o wykończeniu mieszkania, w czym Echo Investment również może Ci pomóc.